تبلیغات
اســـــلـام - اصطلاحات فقهی (قسمت اول)
 
اســـــلـام
فقه و تشریح اسلــام به طریقه سنی
پیام ما


بسم الله الرحمن الرحیم

از انجایی که بر همگان هویدا است کشور عزیز مان افغانستان فعلاً در یک شرایط بحرانی واقع است، چنین که مشاهده مینماییم اکثریت جوانان این کشور از آداب و رفتار های اسلامی شانه خالی کرده دارند و به طرف فحشا و انحرافات روانه هستند. پس دوستان و هم قطارات محترم و اسلام دوست بیایید دست به دست هم داده این کشور رنجدیده و مسلمان افغانستان را از این بحران ها و فحشا امروزی بیرون کرده، وظیفه ایمانی و وجدانی خود را ادا کرده و نگذاریم تا این انحرافات به پایه های بلندی اش برسد و امید داریم تا با همکاری های شما دوستان روزی برسد که یک جامعه کاملاً اسلامی داشته و هیچ فرد این ملت مسلمان از کردار و رفتار غیر اسلامی پیروی نکند.
پس لطفا اگر خود را مسلمان واقعی میخوانید پس وظیفه یک مسلمان واقعی را انجام داده و در رابطه به کاهش این فساد ها و فحشا و ساختن یک جمهوری اسلامی افغانستان نه در ظاهر بلکه در باطن کوشش لازمی از خود به خرچ بدهیم تا هم دنیا و هم آخرت مان گلزار باشد.
کسی که سپردش به بادار باشد
مثل ابراهیم آتش بر او گلزار باشد

با احترام:

مدیران : پرویز صافی و ----- روح الله ندا

اللّهم أنی أستخیرُك بعلمك وأستقدرك بقدرتك وأسألك من فضلك العظیم فإنك تَقْدِرُ ولا أَقَدِْر وتعلَمْ ولا أَعْلَمْ وأنت علاَّمُ الغیوب .

دعاء الاستخاره

اصطلاحات فقهی

چنان که میدانید در خواند این مطالب شما به بعضی از اصطلاحات بر میخورید و ما این اصطلاحات را بخاطر سهولت کار شما دوستان اینجا جاگزین کردیم تا در وقت مطالعه اصطلاح مطلوبه به آسانی پیدا شود و اگر کسی میخواهد که این اصطلاحات را بیاموزد یا که حفظ کند پس آوردن این اطلاحات در این جا به صورت یکجایی خالی از فایده نمیباشد.

1-   اداء:

هر عبادتی را که در وقت معینه ی خودش انجام شود، اداء گویند: بر پا شدن نماز بامداد از صبح صادق تا قبل از بر آمدن آفتاب، یا گرفتن روزه در ماه رمضان.

2-   اذان عام:

یکی از شرطهای وجوب نماز جمعه می باشد، مراد اذان حق شرکت تمام مردم (خاص و عام) در نماز جمعه میباشد

3-   استحاضه:

علاوه از حیض و نفاس، خونیکه از فرج (راه پیشاب) زنان بیرون می آید، استحاضه گفته میشود.

4-   استخاره:

خواستن خیر و نیکی، و به اصطلاح نماز استخاره عبارت از نماز نفلیی است که پیغمبر (ص) در انتخاب راه خیر، خواندن آنرا برای مسلمانان توصیه کرده است.

5-   استقبال قبله:

روی و سینه ی خود را در وثت نماز به طرف قبله کردن را استقبال قبله گویند استقبال قبله یکی از شروط نماز است که نماز بدون آن نمی شود.

6-   استنجأ:

بعد از فارغ شدن از قضای حاجت (پیشاب و غایط) پاک نمودن آله تناسلی و مقعد را با کلوخ یا آب، استنجا گویند، اقامت پیش از ایستادن برای نماز جماعت، کلماتی که در اذان گفته میشود با زیاده نمودن دوبار "قد قامت الصلوت" بعد از "حی علی الفلاح" گفتن را، "اقامت" یا "تکبیر" گویند.

7-   اقتدا:

در لغت پیروی و تبعیت از کسی را گویند و در اصطلاح، نماز جماعت را در عقب امام ادا کردن را گویند نماز گزار را مقتدی و کسیکه به او اقتدا می شود مقتدا یا امام گفته می شود.

 

8-   اوساط مفصل:

از سوره ی "طارق" الی سوره ی "بینه" را اوساط مفصل گویند که قرائت این سوره ها در نماز های عصر و خفتن مسنون است.

 

9-   ایام تشریق:

روزهای 11-12 و 13 ذی الحجه را ایام تشریق و روز "9" ذی الحجه را عرفه و دهم ذی الحجه را یوم النحر (روز قربانی) گویند و تکبیراتی که بعد از ادای نماز های فرض درین روز ها خوانده می شود، تکبیرات تشریق گفته می شود.

 

10-          ایصال ثواب:

بخشیدن اجر و ثواب عبادت بدنی و یا مالی خود را به روح مرده، یعنی از الله (ج) بخواهی که ثواب این عمل مرا به فلان میت برسانی، این را ایصال ثواب گویند.

 

11-          بکارت:

دختری را که شوهر نکرده و دوشیزه باشد باکره گویند {و بکارت بودن پرده بکارت علامت باکره بودن است}.

 

12-          تثویب:

متوجه ساختن مردم برای ادای نماز در بین اذان و اقامت را به هر زبانی که باشد، تثویب گویند، در نزد فقهای متقدمین به غیر از نماز بامداد در سایر نماز ها تثویب جایز نیست.

 

13-          تحمید:

بعد از بلند شدن از رکوع گفتن " ربنا لک الحمد " را در حالت قومه تحمید گویند.

 

14-          تحیت المسجد:

هنگام داخل شدن تبه مسجد خواند دو رکعت نماز مسنونه یا بیشتر از آن را تحیت المسجد گویند، اما اگر کسی در مسجد داخل شده نماز فرض، واجب و یا سنت را ادا نماید، همان نمازش قایم مقام تحیت المسجد می شود.

 

15-          تسبیح:

گفتن کلمات "سبحان ربی العظیم" و "سبحان ربی الاعلی" را در رکوع و سجده تسبیح گویند.

 

16-           تشهد:

چون در اخیر "التحیات لله ..." شهادتین می آید لهذا این دعا را تشهد می گویند.

17-          تطوع:

افعالی که بنده برای حصول ثواب اجرا میکند و در نا کردنش گناهی نباشد که آنرا مستحب، مندوب و نفل نیز گویند.

18-           تعدیل ارکان:

ارکان نماز از قبیل رکوع، سجده ... را با توجه کامل و اطمینان انجام دادن را تعدیل ارکان گویند.

19-           تعزیت:

برای بازماندگان مرده (مرده دار) صبر جمیل را خواست و اظهار تسلیت و همدردی و مدد به آنها و دعای مغفرت در حق مرده را تعزیت گویند.

20-           تعوذ:

"اعوذ بالله من شیطان الرجیم" گفتن را تعوذ گویند.

21-           تکبیر:

"الله اکبر" گفتن را تکبیر گویند و همچنان اقامت نماز را نیز در اصطلاح عام تکبیر گویند.

22-           تکبیر تحریمه:

چون با گفتن الله اکبر تمام کارهای دیگر بر نماز گزار حرام می گردد ازینرو این تکبیر را تکبیر تحریمه گویند.

23-          تکبیر تشریق:

گفتن "الله اکبر، الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر، الله اکبر و لله الحمد" به آواز بلند و بعد از نماز صبح روز نهم ذی الحجه الی نماز عصر روز چهاردهم ذی الحجه را تکبیرات تشریق گویند.

24-           تهجد:

معنای تهجد بیدار شدن در حصه یی از شب است و نمازی که بعد از بیداری از خواب خوانده شود، نماز تهجد گویند.

طریقه مسنونه ی تهجد این است که مسلمان پس از نیمه شب برخاسته نماز بخواند.

25-           تهلیل:

"لا اله الا الله" گفتن را تهلیل گویند.

26-           تیامن:

در هر کاری آغاز کردن از طرف راست تیامن گویند.

27-          تیمم:

در لغت قصد و اراده را گویند، در اصطلاح فقه در صورت نبودن و یا عدم دسترسی به آب و یا کدام عذر شرعی دیگر، پاک ساختن بدن از نجاست جکمیکه با خاک پاک را تیمم گویند که در صورت ضرورت به عوض وضو و غسل، تیمم جایز است.

28-           ثنأ:

"سبحانک اللهم و بحمدک و تبارک اسمک و تعالی جدک و لا اله غیرک" گفتن را ثنأ نامند.

29-          ثواب:

پاداش اعمال صالحه را که به خاطر نجات و خوشبختی اخروی شده باشد، ثواب می گویند.

30-          جبیره:

در حقیقت جبیره چوبی را گویند که بالای استخوان شکسته به خاطر جا بجا شدن و صحت یابی می بندند.

اما در مسایل وضو، پلاستر و بنداژیکه به خاطر ترمیم استخوان و صحت یابی زخم بسته شده و آنچه قسمت های صدمه دیده ی بدن را با آن بسته اند بنام جبیره یاد میکنند. در عضوی که شستن آن در وضو فرض است صرف با انگشتان تر بالای جبیره مسح شود وضو درست می شود.

31-          جماعت ثانیه:

بعد از ختم شدن جماعت اول، عده یی از مردم نتوانسته اند در آن حاضر شوند، جماعت دیگر تشکیل کنند و مردم، نماز را به جماعت بخوانند، این جماعت دوم را جماعت ثانیه می گویند.

32-          جمع بین صلاتین:

در یک وقت ادا کردن دو نماز را جمع صلاتین گویند چنانچه در روز نهم ذی الحجه در عرفات نماز ظهر و عصر را در وقت ظهر و نماز شام و خفتن را در مزدلفه در وقت خفتن ادا می کنند.

33-          جمع حقیقی:

مراد از جمع حقیقی نماز دو وقت را حقیقتاً در یک وقت ادا نمایند، مثلاً خواندن نماز ظهر و عصر در وقت ظهر.

34- جمع صوری:

مراد از جمع صوری در ادای یک نماز آن مقدار تاخیر شود که آغاز نماز بعدی نزدیک شود، درین حالت اگر چه هردو نماز یکجا در تقارن زمانی صورت گرفته، اما در حقیقت هر کدام در وقت خودش ادا شده است علما احناف بجز دوران سفر حج در سایر سفر ها جمع حقیقی را جایز ندانسته و جمع صوری را روا می داند.

35-  جمع تقدیم:

مراد از جمع تقدیم ادای یک نماز قبل از رسیدن وقت آن در وقت ادای نماز پیش از آن می باشد چنانچه در عرفات در هنگام حج خواندن نماز عصر را در وقت نماز ظهر جمع تقدیم گویند.

36- جمع تأخیر:

نماز یک وقت را موخر کردن و ادای آن در وقت نماز بعدی چنانچه در مزدلفه حاجیان نماز شام را در وقت خفتن ادا می کنند.

37- جنابت:

در لغت دوری مسافه را گویند، در اصطلاح فقه حالتی از ناپاکی را گویند که بالای زن و یا مرد وقوع آن غسل را فرض میسازد، چون در چنین حالتی انسان از ناپاکی دور می شود، آنرا جنابت گویند.

38- حدث اصغر:

به اثر قضای حاجت (بول یا غایط)، خروج باد از مقعد، خارج شدن خون، ریم و یا زرد آب از بدن، استفراغ با دهن پر، خروج خون استحاضه و امثال آن، حدث اصغر به وجود می آید که با وضو و در صورت عدم موجودیت آب، انسان با تیمم پاک میگردد.

39- حدث اکبر:

حالتی از ناپاکی که به اثر اطفای غریزه ی جنسی، خروج منی به شهوت، یا احتلام در حالت خواب و یا حالت حیض و نفاس به انسان لاحق می گردد که طریقه ی پاکی از آن غسل است و در صورت عدم دسترسی به آب، تیمم قایم مقام آن است.

40- حرام:

آن چیزیکه مسلمانان توسط نص از آن منع شده اند که منکر آن کافر است یعنی حرام را حلال گفتن کفر است، مثلاً: سود، شراب، قمار و غیره حرام است و ضد آن حلال است.

بیایید تا با اسلام صادق باشیم. اصطلاحات فقهی، 
Let,s Be Honest With Islam.


آمار
  • تمام دیدار ها:
  • دیدار امروز :
  • دیدار دیروز :
  • دیدار این ماه :
  • دیدار ماه قبل :
  • نویسندگان :
  • مجموعه مضامین :
  • آخرین دیدار :
  • آخرین مضمون ارسالی :